We Need You


The Corvallis Heart of the Valley Bridge Center is up and running! For ways to help and get involved, please click here.

Internal Links


New Monday Night Format
Check our Monday Night Flyer for details.

 

   

 

 

Albany Bridge Club

Two Rivers Market (upstairs)
250 Broadalbin St SW Suite 215
Albany, Oregon 97321

phone (541) 990-4243 (Bob Peery)

 or (541) 791-9518 (Myrna Evans)

(click here for map)

Corvallis Bridge Club

1931 NW Circle Blvd (east of the Dollar Tree) 
Corvallis, OR 97330 

 

phone (541) 740-1072

(click for map)

 

 

NOTE  SATURDAY SWISS TIME CHANGE!
The Swiss game in Corvallis on August 8 is now scheduled for 5pm!

 

 

GREAT PERFORMANCES!
Our club members turned in some sparkling performances at the Eugene regional with players finishing ‘in the money’ in at least 19 events!  Our club won over 450 masterpoints at the tourney, led by Brian B. and Irva N., each with 49.97.   This was really a bad time to be in Idaho! :(

Blue Heron KO 2
1 Brian Breckenridge – Irva Neyhart, Corvallis OR; Ginny Stark – Steven Pessin, Eugene OR 

Blue Heron KO 3
1 Gayanne Alexander – Allison Evans – Ann Larson – Erik Larson, Corvallis OR 

Tuesday Gold Point Pairs
4 Stan Blascow – Mark Rowe, Philomath OR 57.44%

Wednesday Eve 299er Pairs
2D Ann Mills – Karen McCuaig, Corvallis OR 60.00% 

Wednesday Aft 299er Pairs
5A Eleanor Carlson, Corvallis OR; Ellen Goodemoot, Philomath OR 56.39%

Wednesday Open Pairs
2B Mary Alice Seville – Eileen Milligan, Corvallis OR 54.85%
6B/3C Robert Peterkort, Corvallis OR; William Grady, Albany OR 50.05%  

Thursday Aft 299er Pairs
6/7D Ellen Goodemoot, Philomath OR; Eleanor Carlson, Corvallis OR 56.85%

McKenzie River KO 2
1 Brian Breckenridge – Irva Neyhart, Corvallis OR; Ginny Stark – Steven Pessin, Eugene OR
3/4 David Finley, Albany OR; Joyce Dickerson – Carol Harms – Dennis Harms, Corvallis OR

McKenzie River KO 3
2 Beth Aronoff – Jean Christenson – Darrell Christenson, Corvallis OR; Roger Barker, Albany OR 
3/4 Joyce Willcox – Jeannine George – Pat Moore, Corvallis OR; Kathy Rooney, Gooding ID 

Thursday Open Pairs
2B/1C Mark Rowe – Stan Blascow, Philomath OR 51.03% 
3C Allan Selberg, Albany OR; Frank Knight, Corvallis OR 50.71%

Friday Aft 299er Pairs
1D/1E/1F  Susan Fairchild – Clifford Fairchild, Corvallis OR 61.17%
3D Ruby Miller, Albany OR; Eleanor Carlson, Corvallis OR 59.47%  

Friday Aft Side Pairs
6A/5B/3C David Smith – Linda Smith, Corvallis OR 60.35%

Friday Evening Swiss
1B/1C Wanda Knight – Eileen Boal, Albany OR; Karen Nelson – Becky McKenzie, Corvallis OR
2B  Dennis Harms – Carol Harms – Allison Evans – Gayanne Alexander, Corvallis OR

Eugene Skinner KO 2
3/4 Eileen Boal – Wanda Knight, Albany OR; Karen Nelson – Becky McKenzie, Corvallis OR 

Weekend KO Teams 1
3/4 Brian Breckenridge – Irva Neyhart – Richard Garvin, Corvallis OR; Jim Smith, Mapleton OR

Sat Aft 299er Pairs
4E/3F Susan Fairchild – Clifford Fairchild, Corvallis OR 55.00%

 
Willamette Valley CKO 2
1 Gayanne Alexander – Allison Evans – Dennis Harms – Carol Harms, Corvallis OR
3 Eileen Boal – Wanda Knight, Albany OR; Karen Nelson – Becky McKenzie, Corvallis OR 

Saturday Gold Point Pairs
Stan Blascow – Mark Rowe, Philomath OR 68.42% 

Sunday B/C/D Swiss
7B/3C Gayanne Alexander – Allison Evans – Dennis Harms – Carol Harms, Corvallis  OR

 

MASTERPOINTS WON

 49.97 Irva Neyhart, Corvallis OR
 49.97 Brian Breckenridge, Corvallis OR
 24.28 Gayanne Alexander, Corvallis OR
 24.28 Allison Evans, Corvallis OR
 20.49 Dennis Harms, Corvallis OR
 20.49 Carol Harms, Corvallis OR
 16.86 Richard Garvin, Corvallis OR
 14.33 Stan Blascow, Philomath OR
 13.30 Karen Nelson, Corvallis OR
 13.30 Becky McKenzie, Corvallis OR
 12.60 Erik Larson, Corvallis OR
 12.60 Ann Larson, Corvallis OR
 11.84 Wanda Knight, Albany OR
 11.03 Eileen Boal, Albany OR
  9.14 Mary Alice Seville, Corvallis OR
  9.14 Eileen Milligan, Corvallis 
  8.11 Roger Barker, Albany OR
  8.11 Jean Christenson, Corvallis OR
  8.11 Darrell Christenson, Corvallis OR
  8.11 Beth Aronoff, Corvallis OR 
  7.20 Joyce Dickerson, Corvallis OR
  7.20 David Finley, Albany OR
  5.84 Pat Moore, Corvallis OR 
  5.03 Joyce Willcox, Corvallis OR
  5.03 Jeannine George, Corvallis OR
  5.02 Jeanette Hanna, Clackamas OR
  4.85 Frank Knight, Corvallis OR
  4.85 Allan Selberg, Albany OR
  4.28 Eleanor Carlson, Corvallis OR 
  3.82 Susan Fairchild, Corvallis OR
  3.82 Clifford Fairchild, Corvallis OR
  3.38 Linda Smith, Corvallis OR
  3.38 David Smith, Corvallis OR
  2.56 Noeline Myers, Corvallis OR
  2.56 Karla Stewart, Corvallis OR
  2.32 William Grady, Albany OR
  2.32 Robert Peterkort, Corvallis OR 
  1.67 Karen McCuaig, Corvallis OR
  1.53 Gayle Peterson, Corvallis OR 
  0.81 Janice Boger, Corvallis OR

 


Complete results here.

 

 



NOSH WEDNESDAYS!

Every 2nd Wednesday has been designated as Nosh Wednesday!  Bring munchies to share after the game as well as your beverage of choice.  Our first Nosh Wednesday will be on July 8th.  Enjoy the party and bar atmosphere but without the anno—  er…  nice servers!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Quick Lists
  generally list those games that offer extra points or a Special Event.

Regularly scheduled games for Corvallis and Albany would be superseded by the games listed below.

 



Tournament Quick List


Flyers will be linked when available

2015 Sectionals (Oregon/Washington District 20)
2015 Regionals (District 20)
2015 Nationals




August Special Games

Mon, Aug 3  Albany Unit Game (Open Pairs), 12 Noon

Tue, Aug 4  Corvallis NAP Qualifier (Open Pairs), 7pm
Wed, Aug 5  Corvallis Club Championship (Open Pairs), 1pm
Fri, Aug 7  Corvallis NAP Qualifier (Bagels & Bridge), 10am
Sat, Aug 8  Corvallis Charity Championship (Swiss Team), 5pm

Tue, Aug 11  Corvallis NAP Qualifier (Open Pairs), 7pm
Thu, Aug 13  Albany Local Charity (Open Pairs), 12 Noon
Fri, Aug 14  Corvallis NAP Qualifier (Open & 0-50), 7pm

Sun, Aug 16  Corvallis Unit Game (Open Pairs), 1pm
Mon, Aug 17  Albany STaC (Open Pairs), 12 noon
Tue, Aug 18  Corvallis STaC (Open & 199er), 1pm
Tue, Aug 18  Corvallis STaC (Open Pairs), 7pm
Wed, Aug 19  Albany STaC (NLM Pairs), 10am
Wed, Aug 19  Corvallis STaC (Open Pairs), 1pm
Thu, Aug 20  Albany STaC (Open Pairs), 12 Noon
Fri, Aug 21  Corvallis STaC (Bagels & Bridge), 10am
Fri, Aug 21  Corvallis STaC (Open & 0-50), 7:00pm

Sun, Aug 23  Corvallis STaC (Open Fast Pairs), 6:30pm
Tue, Aug 25  Corvallis Jr Fund (Swiss Team), 7:00pm

Mon, Aug 31  Albany Club Championship (Swiss Team), 12 Noon

 

 

 

 

2015 SECTIONAL TOURNAMENTS (Oregon/Washington District 20)

Vancouver USA Sectional
Vancouver OR
Aug 14-Aug 16
flyer

High Desert Sectional
Bend OR
Aug 28-Aug 30
flyer

Ace of Clubs NLM Sectional
Beaverton OR
Aug 29-Aug 30
info

Portland Fall Sectional
Portland OR
Sep 18-Sep 20
flyer

Rogue Valley Sectional
Medford (Phoenix) OR
Oct 16-Oct 18
info

Vancouver Fall NLM Sectional
Vancouver WA
Oct 17-Oct 18
info

Central Oregon Coast Sectional
Newport OR
Oct 22-Oct 25
info

Vancouver USA NLM Sectional
Vancouver WA
Nov 14-Nov 15
info

 

 

 

2015 REGIONAL TOURNAMENTS (District 20)

Oregon Coast Regional
Seaside OR
Sep 28-Oct 6
info

Leavenworth Regional
Leavenworth WA
Oct 26 – Nov 1
flyer

 

 

NATIONAL TOURNAMENTS

Summer NABC
Chicago IL
Aug 5-Aug 16
info

Fall NABC

Denver CO
Nov 25-Dec 6
info

 

 

Directions and Maps to our Clubs

 

  Comments?  Suggestions?
Mail them to our webmaster